Сонячна енергія — енергія від Сонця у формі радіації та світла. Ця енергія значною мірою керує кліматом та погодою, та є основою життя.

Сонячна енергія є джерелом енергії вітру, води, тепла морів, біомаси, а також причиною утворення торфу, бурого і кам'яного вугілля, нафти і природного газу, однак ця енергія накопичена протягом тисяч і мільйонів років. Енергію Сонця можна використовувати і безпосередньо, як джерело електроенергії і тепла. Для цього потрібно створити пристрої, які концентрують енергію Сонця на малих площах і в малих об'ємах.

Технологія, що контролює сонячну енергію називається сонячною енергетикою (1). Сонячна енергетика використовує відновлюване джерело енергії і в перспективі може стати екологічно чистою, тобто такою, що не виробляє шкідливих відходів.

На сьогодні сонячна енергетика широко застосовується у випадках, коли малодоступність інших джерел енергії в сукупності з достатньою кількістю сонячного випромінювання виправдовує її економічно.

На рисунку показано мапу сонячного випромінювання Європи, де «Average annual sum (4/2004 – 3/2010)» - це середньорічна кількість сонячного випромінювання у кіловатах на метр квадратний у період з квітня 2004 по березень 2010 року (2).

Сонячна енергетика.png

Сонячна енергетика має дещо обмежені можливості використання (залежить від погоди, широти розташування території та ін.), але розвивається досить інтенсивно (до 50 % в рік) (3) . В країнах ЄС широко використовуються так називані „сонячні зобов’язання” відносно будівництва з використанням нових сонячних технологій. Це сприяє істотним змінам у житловому фонді, готуючи його до неминучого дефіциту викопного палива, дає потужний сигнал для користувачів і для будівельного бізнесу. Серед заслуговуючих уваги останніх ініціатив можна назвати проект „Тисяча дахів” у Німеччині (2250 будинків були обладнані фотоелектричними установками) та програма „Мільйон сонячних дахів” у США. Серед лідерів сонячної енергетики також є Японія та Італія. З огляду на довгострокову перспективу сонячна енергетика в значній частині може забезпечити розв’язання енергетичних проблем у житловому фонді.

References

1.Сонячна енергетика ( Вікіпедія)

2. Solargis

3. Нетрадиційні та відновлювані джерела енергії і Україні у світлі нових європейських ініціатив


Корисно знати

Фотовольтаїка

Сонячні ресурси Європи, Африки, Середземномор'я, Азії

Сонячні (фотовольтаїчні) електростанції України

Нагрівання басейну енергією Сонця

Система сонячного водонагрівання